Jakość paliwa – wyniki kontroli UOKiK

Jeśli zestawimy przeciętne polskie zarobki z kwotą potrzebną do kupienia litra benzyny lub oleju napędowego, okaże się, że jesteśmy jednym z europejskich krajów, w których paliwo jest najdroższe. Czy w ślad za cenami przy dystrybutorach idzie wysoka jakość tego, co wlewamy do baku? Niestety niekoniecznie.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumował swoje działania na polskich stacjach paliw w 2012 roku. W tym czasie przebadano próbki pochodzące z ponad 1200 miejsc sprzedaży „płynnego złota”. Wyniki nie napawają optymizmem. W sześciu województwach odsetek stwierdzonych nieprawidłowości przekroczył 10 proc., a maksymalnie, w woj. lubuskim, sięgnął 15,8 proc. Kontrolerzy najczęściej stwierdzali w paliwie nieprawidłowy poziom siarki lub wody, niewłaściwą temperaturę zapłonu, niezgodny z wymaganym skład frakcyjny, czy nieodpowiednią odporność na utlenianie. Dokument stworzony przez UOKiK wylicza stacje paliw, na których zanotowano nieprawidłowości.

Jeśli chodzi o woj. dolnośląskie, zastrzeżenia kontrolerów wzbudziły stacje: Auto-Truck w Krępicach, Statoil we Wrocławiu przy ul. Karkonoskiej, Paliwa Trans we Wrocławiu, Muller w Kowalach, Jeleniej Górze i Jakuszycach, Orlen w Karpaczu przy ul. Konstytucji 3-go Maja, Orlen w Świeradowie-Zdroju przy ul. Jaśkiewicza, Orlen w Starym Waliszowie, Orlen w Lwówku Śląskim przy ul. Jaśkiewicza oraz Tank w Pieszycach.

W woj. kujawsko-pomorskim UOKiK zakwestionował jakość paliw na stacjach: Bio-Tec Polska w Plewnie i Petropol w Ujmie Dużej. W woj. lubuskim taka sama sytuacja miała miejsce na stacjach: Bliński i Wspólnicy w Słubicach, Tom-Ek w Krośnie Odrzańskim, MAD w Torzymie, EDMAR w Gorzowie Wielkopolskim, MAD w Zielonej Górze, PKS Nowa Sól, MAD w Dąbiach oraz Pieprzyk we Wschowie.

W woj. łódzkim zastrzeżenia wzbudziło paliwo ze stacji: Perfecto w Piotrkowie Trybunalskim, Concertum w Piotrkowie Trybunalskim i w Majkowie Małym, Dystrybucja Paliw Dariusz Mirecki w Adamce, BP w ??odzi przy ul. Zana, Orlen w Rzgowie, MAKROL w Modlinie.

Zarzuty względem jakości paliwa w woj. małopolskim pojawiły się w przypadku stacji: Orlen w Wolbromiu przy ul. Szosa Olkuska, Meksyk w Krakowie przy ul. Nadbrzezie, ANTA w Nowym Sączu przy ul. Wiśniowskiego, Orlen w Krakowie przy ul. Włóczków oraz Petrozam w Bolesławiu.

W woj. mazowieckim nieprawidłowe paliwo zostało pobrane przez kontrolerów UOKiK-u na stacjach: Szagar w Kolonii Promnej, Stacja Paliw Andrzej Boruciński w Ryczołku, Gasko w Celestynowie, Syneria Investment w Kaniu, Dariusz Mirecki Dystrybucja Paliw w Płocku, MAR-ROM w Radomiu przy ul. Domagalskiego, Agro-Serwis w Zbikach oraz Pal-Pasz w Duczyninie.

Badania przeprowadzane w woj. opolskim wykazały nieprawidłowe parametry paliwa na stacjach Chempest w Smogorzowie i Statoil w Opolu przy ul. Sosnkowskiego.

Z kolei w woj. podkarpackim taka sytuacja miała miejsce na stacjach: Gminna Spółdzielnia Handlowo-Produkcyjna w Czarnej, BRO-PAL w Cergowej, ECO-OCTAN w Starych Oleszycach, a także Orlen w Strzyżowie przy ul. Sobieskiego.

W woj. podlaskim podobna sytuacja miała miejsce na stacjach: BIPOL w Białymstoku przy ul. Hetmańskiej, Benzol w Turoślu i Dorgaz w Szepietowie. W woj. pomorskim nieprawidłowe próbki pobrano na stacjach: Lotos w Gdańsku przy ul. Hallera, EVENT w Lichnowach, Hurtex (franczyza Orlen – Bliska) w Głobinie oraz Kama Oli w Rumii.

Woj. śląskie: BP w Katowicach przy ul. Korfantego, BP w Tychach przy ul. Katowickiej, Orlen w Tychach przy ul. Mikołowskiej, Petrozam w Chorzowie przy ul. Racławickiej, Statoil w Bielsko-Białej przy ul. Wałowej, Lukoil w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej oraz Orlen w Gliwicach przy ul. Pszczyńskiej. Kontrole przeprowadzone w woj. świętokrzyskim wykazały tylko jedną stację oferującą paliwo o niewłaściwych parametrach: Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Bielinach.

Woj. warmińsko-mazurskie: EMIRR w Dywitach, Władysław Pietryga w Miłakowie, Centrum PKS w Szczytnie i AWM-SOFT w Olsztynie przy ul. Armii Krajowej.

Woj. wielkopolskie: Barbara Tylisz w Noci, Pertopol w Buczu, Miron Oil w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego oraz WELT-MARK w Podaninie.

Woj. zachodniopomorskie: LEAR w Ramlewie, Jack-Pol w Ostromicach, Maja w Pobierowie, DEC w Dębnie przy ul. Chojeńskiej, a także Mobil Centrum w Koszalinie przy ul. Gnieźnieńskiej.

Źródło: moto.wp.pl